Ciekawostki ze świata zwierząt

Dorwałem „Inwentarz zwierząt” (Virginie Aladjidi, Emmanuelle Tchoukriel / wyd. Zakamarki) od mojej córki i wynotowałem sobie z niego co ciekawsze fakty na temat wybranych gatunków zwierząt i przedstawicieli fauny. Parę tematów dorzuciłem — tradycyjnie — od siebie, więc niektóre ciekawostki nie pochodzą z cytowanej książki.

Prawie wszystkie odnośniki prowadzą do Wikipedii, ale tylko dla rozszerzenia wiedzy — podane tu informacje oparte są wyłącznie na powyższych źródłach, nie na Wiki.

Ssaki

1. Krowa zjada trawę „na dwie raty”. Najpierw łyka większe kawałki bezpośrednio do żołądka, skąd są one później wracane do otworu gębowego celem dokładniejszego pogryzienia. Ponadto, udział mikroorganizmów w procesie trawienia u krowy powoduje, że niektórzy traktują ją jako zwierzę de facto mięsożerne.

2. Wielbłąd jest popularnie uznawany za zwierzę potrafiące przetrwać najdłużej bez wody. Oryks szablorogi bije go pod tym względem. Może przetrwać na pustyni wiele tygodni bez wody podczas, gdy wielbłąd — tylko do czternastu dni.

3. Delfin porusza się nawet w trakcie snu. Wynika to z konieczności ciągłego nabierania świeżego powietrza do płuc. Jest on bowiem ssakiem, nie posiada skrzeli nie potrafi oddychać pod wodą.

4. Łasica ma głowę niewiele większą od szyi, co umożliwia jej wtargnięcie do norek myszy, na które poluje.

5. Pojęcie „wyspania się” występuje wyłącznie u ludzi; zwierzęta nie znają takiego stanu — jeśli czują się bezpieczne i są najedzone, potrafią spać całą dobę. Na przykład, leniwce — których nazwa jest nieprzypadkowa — przesypiają (zwisając!) do dwudziestu godzin na dobę, a pozostały czas przemieszczają się niezwykle powoli. Oczywiście, przesypianie kilku miesięcy u zwierząt zapadających w sen zimowy również wynika z tego faktu.

6. Powiedzenie „zna się na tym, jak świnia na gwiazdach” ukuto na podstawie błędnego założenia, że budowa karku świń uniemożliwia im uniesienie głów wysoko i spojrzenie w niebo. Faktycznie świnie — odpowiednim ułożeniu nóg i wygięciu kręgosłupa — mają taką możliwość. Tylko, niezwykle rzadko to czynią. Wszak najciekawsze dla nich rzeczy znajdują się przy ziemi.

Ptaki

1. Bąkojad czerwonodzioby wykazuje zachowania wampiryczne. Żywi się nie tylko pasożytami usuwanymi ze skóry nosorożców (innych dużych ssaków afrykańskich) ale również krwią z otwartych ran tych zwierząt.

2. Charakterystyczne upierzenie (zielona głowa i biała obręcz szyjna) samce kaczki krzyżówki przywdziewają tylko podczas godów, a nie przez całe życie! Poza okresem godowo-lęgowym są niemalże identycznie podobne do samic i można je wówczas odróżnić od nich tylko dzięki żółtemu dziobowi.

3. U pingwinów (np. u pingwinów cesarskich) i niektórych ryb (np. u pławikoników) samce odgrywają w procesie prokreacji rolę ważniejszą niż samice. U pingwinów to samce wysiadują jaja zniesione przez samice, a u pławikoników młode dojrzewają w worku lęgowym samca.

Gady

1. Wbrew popularnemu mitowi, kolor skóry kameleona nie dostosowuje się do barwy otoczenia i nie stanowi elementu maskującego przed drapieżnikami. Kameleon może zmieniać kolor skóry w zależności od stanu fizycznego bądź emocjonalnego („bo ma taką ochotę”), w formie komunikacji z innymi przedstawicielami, podczas godów lub w wyniku trawiącej go choroby, ale nie — w celach obronnych.

2. Kameleon jest też jednym z bardzo nielicznych zwierząt na planecie, których oba oczy pracują całkowicie niezależnie. Może on obserwować dwie potencjalne ofiary jednocześnie nawet, jeśli znajdują się w skrajnie różnych kierunkach od głowy kameleona.

3. Nie wszystkie żółwie mają karapaks (pancerz); żółw skórzasty ma zamiast niego płat skóry jedynie poprzetykany gdzieniegdzie fragmentami tkanki kostnej.

Owady

1. Większości osób wyraz „pszczoła” kojarzy się z niezwykle popularnie występującą w Polsce pszczołą miodną, żółto-czarnym, stadnie żyjącym owadem. Przeczy temu opisowi zadrzechnia fioletowa, największa z polskich pszczół, która:

  • ma „niestandardowe”, fioletowe ubarwienie,
  • jest owadem-samotnikiem, mieszka samotnie w korach drzew i nie tworzy rodzin,
  • występuję tak rzadko, że przez niektórych badaczy jest uważana za gatunek wymarły w Polsce; pojedyncze osobniki zlokalizowano we Wrocławiu.

2. Pszczoły kojarzą się również z niewielkim, żądlącym owadem, choć do tej rodziny zaliczamy również zwierzęta bezżądłe o mikroskopijnych rozmiarach ciała (do 2 mm).

3. Ważki (m.in Husarz władca) stabilność swojego lotu zawdzięczają przede wszystkim nie prędkości machania skrzydeł (jak u kolibrów) ale faktowi, że każde z czterch ich skrzydeł macha niezależnie od pozostałych, co wytwarza dodatkową siłę nośną.

4. Skrzydła motyli są pokryte mikroskopijnymi łuskami. U motyli dziennych pełnią one funkcje m.in. receptorów energii słonecznej, bowiem owady te pozyskują część energii bezpośrednio ze słońca, a nie tylko z przetrawionego pokarmu.

Płazy

1. Żaby oddychają całą powierzchnią skóry.

P.S.: Fotka z pomyslnik.pl. Dzięki za pożyczenie; sorry, że bez pytania.