Szwedzkie śledzie Surströmming

Kto nie słyszał, lepiej niech nie czyta (nie ogląda! :) tuż po posiłku! Kto słyszał, wie czego należy się spodziewać. A mamy tu kiszone (!) szwedzkie śledzie i do tego kiszone na surowo, które wywołują u wielu osób skrajne reakcje (z wymiotami włącznie!). To, co zaczyna się dla niektórych zabawnie a dla niektórych obrzydliwie może być jednocześnie szalonym pomysłem dla nie mniej szalonych grup terrorystycznych.

Oto przykładowa reakcja związana ze spożywaniem (a w zasadzie nawet z samym otwieraniem puszki!) śledzi Surströmming (uwaga na dużą ilość autentycznych wymiotów — nie oglądać po posiłku!). Takich filmów można oczywiście znaleźć pełno, wpisując „Surströmming Party„, „Surströmming Challenge” etc.

Powyższy film nie jest ustawiany. Śledzie po otwarciu śmierdzą w sposób trudny do wyobrażenia (jeszcze gorsza jest wizja spożywania ich!).

Zwróćcie uwagę, że to wszystko dzieje się na świeżym powietrzu! Podobno na każdej puszcze jest wyraźny zakaz otwierania ich w zamkniętym pomieszczeniu (ze względu na możliwość omdlenia).

No, i obowiązuje całkowity zakaz przewożenia ich w samolotach ze względu na możliwą reakcję pasażerów i załogi w przypadku rozszczelnienia się puszki z takim produktem.

I ta ostatnia informacja spowodowała u mnie klasyczny efekt móżdżenia…

Ponieważ reakcję są mocno skrajne i — jakby na to nie spojrzeć — dość obezwładniające przeciętnego człowieka, a jednocześnie produkt ten jest ogólnie dostępny (np. na Allegro) to dość interesująco brzmi opcja wykorzystania tego przez terrorystów do obezwładnienia samolotu (puszka z kluczykiem przewożona w bagażu podręcznym, oklejona jakąś niezobowiązującą etykietą — na przykład jedzenie dla niemowląt). Albo, przy sprzyjającym wietrze, w jakiejś ciasno zabudowanej dzielnicy miejskiej. I nie potrzeba w ogóle broni, aby obezwładnić ładną grupę ludzi.

Tylko… jak przemycić na pokład samolotu maski gazowe lub inne środki, które zapewnią, że sami terroryści nie rzygną fontanną po pierwszym użyciu ich „broni”?

Na koniec, dla odskoczni, kulturalna wersja spożywania śledzi Surströmming. Wymiotów nie ma, choć kaszel jest! :)