Najdroższe materiały świata
Złoto i diamenty to rzekomo najdroższe materiały na świecie. Czy to słuszna opinia?
Gazeta.pl Next opublikowała listę najdroższych materiałów świata. Co prawda opinie są mieszane (niektórzy nie zgadzają się z podanymi cenami rynkowymi narkotyków! :), ale i tak postanowiłem wybrać z artykułów (galerii zdjęć) najciekawsze kawałki.
Przy czym, kierowałem się wyłącznie własnym interesem, czyli materiałami, którymi mogliby być zainteresowani moi bohaterowie. Narkotyki i materiały radioaktywne odrzuciłem i jako nieinteresujące i jako trudne w ustaleniu realnej wartości. Wymieniłem je jedynie dla porządku na końcu.
Jedne z najdroższych materiałów na świecie:
- painit (300 tys. USD / gram) — do 2005 roku, znaleziono zaledwie 25 sztuk, później w nowych złożach — kilka tysięcy sztuk, jedynym miejscem występowania jest Birma,
- taffeit (do 20 tys. USD / gram) — milion razy rzadszy niż diament, największy ok. dziewięć karatów, tych o odcieniu czerwonym jest ledwie dziesięć na całym świecie.
Dla porządku, materiały radioaktywne i rozszczepialne:
- kaliforn-252 (27 mln USD / gram),
- tryt (30 tys. USD / gram),
- pluton (4 tys. USD / gram).
I narkotyki (ceny podobno chybione):
- LSD (3 tys. USD / gram),
- kokaina (600 USD / gram),
- metamfetamina (120 USD / gram).
Diament olałem, jako temat dobrze znany.
Antymaterię zignorowałem ze względu na możliwą chorobę umysłową autora tekstu — trzeba mieć słodko nas… we łbie, żeby próbować oszacować wartość rynkową czegoś, co do tej pory występuje na Ziemi w ilości kilku atomów.
Zostaw komentarz