Najdroższe materiały świata

Złoto i diamenty to rzekomo najdroższe materiały na świecie. Czy to słuszna opinia?

Gazeta.pl Next opublikowała listę najdroższych materiałów świata. Co prawda opinie są mieszane (niektórzy nie zgadzają się z podanymi cenami rynkowymi narkotyków! :), ale i tak postanowiłem wybrać z artykułów (galerii zdjęć) najciekawsze kawałki.

Przy czym, kierowałem się wyłącznie własnym interesem, czyli materiałami, którymi mogliby być zainteresowani moi bohaterowie. Narkotyki i materiały radioaktywne odrzuciłem i jako nieinteresujące i jako trudne w ustaleniu realnej wartości. Wymieniłem je jedynie dla porządku na końcu.

Jedne z najdroższych materiałów na świecie:

  • painit (300 tys. USD / gram) — do 2005 roku, znaleziono zaledwie 25 sztuk, później w nowych złożach — kilka tysięcy sztuk, jedynym miejscem występowania jest Birma,
  • taffeit (do 20 tys. USD / gram) — milion razy rzadszy niż diament, największy ok. dziewięć karatów, tych o odcieniu czerwonym jest ledwie dziesięć na całym świecie.

Dla porządku, materiały radioaktywne i rozszczepialne:

I narkotyki (ceny podobno chybione):

Diament olałem, jako temat dobrze znany.

Antymaterię zignorowałem ze względu na możliwą chorobę umysłową autora tekstu — trzeba mieć słodko nas… we łbie, żeby próbować oszacować wartość rynkową czegoś, co do tej pory występuje na Ziemi w ilości kilku atomów.