Dwadzieścia tysięcy kop groszy…

Czytam sobie książkę-prezent żony o najpotężniejszych polskich władczyniach w historii średniowiecznej („Damy polskiego imperium. Kobiety które zbudowały mocarstwo” — Kamil Janicki). Ogólnie książka przeciętna — zbyt mocno przegadana, a zbyt słabo oparta na faktach, czy wręcz konkretach. Patrząc na tzw. dorobek literacki autora (w którym samych „Dam” zatrzęsienie, nie mówiąc o innych książkach) to specjalnie mnie to nie dziwi.

Ale jeden fragment zainteresował mnie szczególnie, bo pozwala łatwo oszacować ceny, kwoty i korelacje kwotowe obowiązujące w czternastowiecznej Polsce. Dwadzieścia tysięcy kop groszy praskich — brzmi niewinnie. Czyżby?

Oto stosowny fragment (przełamania do nowego akapitu i pogrubienia — moje):

Król Czech pod naciskiem Węgierskiego zrezygnował ze swoich roszczeń względem Piastów, choć nie zrobił tego (rzecz jasna) za darmo. Kazimierz miał w zamian zrzec się jakichkolwiek praw do Śląska, a więc jednej z najważniejszych historycznych prowincji państwa Piastów. Co więcej, król miał zapłacić sowity okup.

Za rezygnację z tytułu władcy Polski Jan Luksemburski zażądał dwudziestu tysięcy kop groszy praskich. Suma — zapisywana ten sposób przez wszystkie podręczniki do historii — nie brzmi szczególnie imponująco. Tymczasem dwadzieścia tysięcy kop to aż milion dwieście tysięcy monet. Łącznie ponad trzy i pół tony srebra.

Za taką ilość kruszcu można było wówczas kupić na przykład:

  • cztery tysiące koni,
  • siedemnaście tysięcy mieczy albo
  • czterdzieści tysięcy krów.

Suma, jakiej oczekiwali Czesi, wystarczyłaby też do nabycia:

  • dwudziestu okazałych zamków lub
  • sześćdziesięciu miasteczek.

Była to kwota prawdziwie astronomiczna.

Przede wszystkim zaś: pozostająca poza zasięgiem znajdującego się na dorobku i obciążonego wojennymi kosztami Kazimierza. Król wiedział dobrze, że bez pokoju z Czechami nie zdoła wyjść na prostą.

Źródło: Kamil Janicki, „Damy polskiego imperium. Kobiety które zbudowały mocarstwo„, Wydawnictwo Znak, wydanie I, strona 73, ISBN 978-83-240-4248-7.