Medycyna ludowa

Kilka przepisów i zaleceń ludowych, wynotowanych z różnych kalendarzy i poradników dla gospodyń domowych i pań domu. Oczywiście należy to traktować z przymrużeniem oka!

Jest to stary tekst, przechowywany na dysku twardym od wielu lat. Nie pamiętam jego źródeł. Domyślam się jednak, że jak w przypadku wielu tego rodzaju tekstów, zaczątkiem były notatki dostępne w pewnym świetnym kalendarzu ściennym Wynotowałem z niego sporo ciekawostek.

Olejek eteryczny

Wziąć jedną miarkę olejku z melisy, jedną miarkę olejku goździkowego, dwie i pół miarki olejku cynamonowego, sześć miarek olejku cytrynowego, dwie i pół miarki olejku miętowego, dwie i pół miarki olejku lawendowego. Całość dobrze wymieszać i odstawić na kilka godzin do glinianego naczynia.

  • Do wypicia dawać napar z 30 kropli na jeden kubek gorącej wody.
  • Do wdychania dać 50 kropli na litr wrzącej wody i wdychać powstające opary głębokimi haustami.
  • Do nacierania wcierać olejek w ranę lub zmienioną skórę póki nie będzie sucha.

Szmatę wygotowaną nasączyć mieszaniną jednej miarki olejku i trzech miarek wody. Nasączoną nałożyć na zranione lub bolące miejsce i pozostawić na kilka godzin.

Napar z owsa na przeczyszczenie

Dużą łyżkę ziela owsa zalać kubkiem wody, następnie zagotować. Odstawić na ćwierć godziny i odcedzić. Pić rano i wieczorem po pół szklanki podgrzanego płynu.

Napar na nieprzyjemne zapachy ciała

Napar na uregulowanie silnego pocenia i usunięcie nieprzyjemnego zapachu ciała. Wziąć 2 łyżki suszonych liści pokrzywy i 2 łyżki suszonych liści szałwii, zalać pół litra gorącej, przegotowanej wody i zostawić do naciągnięcia. Następnie przecedzić i gotowe do użycia.

Pić 2-3 razy dziennie, przez 3-4 tygodnie. Po każdej takiej kuracji należy zrobić kilku miesięczną przerwę.

Goździki na bolący ząb

Napar do płukania ust przy bólu zęba. Łyżkę rozdrobnionych goździków zalać wrzątkiem, odstawić do wystygnięcia, a następnie odcedzić. Pić ciepłe.

Obrzęki w chorobach nerek

Lokalizuje się je w miejscach występowania luźnej tkanki łącznej, to jest na powiekach, twarzy, dłoniach, u mężczyzn na worku mosznowym. Są one blade i ciastowate. Nie ustępują po nocy, a nawet mają tendencję do nasilania się rano.