Kamienie i minerały a psychika

Publikowałem już to różne teksty z obszaru paramedycyny. Od lekkich („Właściwości ziół i kwiatów” i „Właściwości warzyw i owoców„), po nieco cięższe („Właściwości kamieni i minerałów„). Trzeba jednak przyznać, że dyskusja o tym, jak minerały i kamienie szlachetne lub półszlachetne wpływają na ludzką psychikę, to już zupełny „kosmos” i czysta paranauka. Z drugiej strony — czym to jest wobec dyskusji o działaniu piramidy odpromieniowującej? :)

Beryl

Nazwa pochodzi od gr. berillos, co znaczy morska zieleń. Odmiany:

Akwamaryn

Błękitna odmiana berylu. Jest kamieniem zadowolenia i beztroski, daje spokój. Podobno zapewnia szczęście w życiu i wierność w miłości. Rozwesela i rozbudza nadzieję.

Szmaragd

Zielona odmiana berylu. Przybliża do sił natury i pozwala lepiej rozumieć jej prawa.

Alabaster

Inaczej zwany gipsem szlachetnym. Nie posiada mocnych wibracji leczniczych, więc terapii z jego użyciem nie powinno się łączyć z zastosowaniem innych kamieni – mogą zakłócać lub zupełnie wytłumiać jego działanie. Poprzez alabaster świadomość doświadcza jasnych, czystych wibracji, pobudzane są fale mózgu. Pozwala uzyskać najczystszy stan mózgu. Użyty w medytacji rozwija zdolności telepatyczne.

Bursztyn

Oczyszcza organizm, przejmując od niego chorobotwórcze negatywne energie. Gdy jednak nie zostanie oczyszczony odpowiednio, wypromieniowuje je z powrotem. Wzmacnia wewnętrzny wzrok i mentalne samopoczucie. Daje jasność myśli. Wyrównuje pole elektromagnetyczne ciała. Oczyszczanie bursztynu polega na przepłukaniu w lekko osolonej wodzie, potem jeszcze raz w wodzie czystej i na koniec na wystawieniu na słońce.

Chalcedon

Pozwala trzymać na wodzy temperament, uspokaja. Daje opanowanie, oddala awanturniczość i gniew. Działa jako ochrona przeciw hipnozie. Odmiany:

Agat

Uczy delikatności w obejściu z ludźmi i mądrości, która objawia się właściwym doborem słów w rozmowie. Pozwala zrozumieć i zaakceptować nieprzyjemne sytuacje życiowe. Pomaga w szukaniu prawdy. Agat jest wyśmienitym kamieniem ochronnym, który dobrze zwalcza stany depresyjne. Agat mszysty należy do dwóch światów – mineralnego i roślinnego. Uczy lepiej rozpoznawać i rozumieć te królestwa. Można poczuć się znowu przyciąganym do natury. Nauczyć się przez to mądrzej obchodzić z jej naturalnymi materiałami i dostrzegać piękno stworzenia.

Chryzopraz

Oddala lęki, harmonizuje ciało.

Heliotrop

Minerał skuteczny w zwalczaniu agresji i gwałtowności. Prowadzi do pokory i budzi współczucie dla otaczających istot żywych. Chroni przed koszmarami sennymi i zapewnia spokojny umysł w ciągu dnia.

Jaspis

Chroni przed negatywną energią i zapewnia równowagę ciała.

Karneol

Zwalcza depresję, ułatwia koncentrację i pobudza witalność organizmu. Rozwija duchowo, budzi twórczy potencjał, oczyszcza umysł i rozwija świadomość.

Onyks

Chroni przed wpływami zewnętrznymi. Harmonizuje ciało i ducha. Oddala melancholię i wyrabia siłę charakteru.

Chryzolit

Znany też jako oliwin lub forsteryt. Wnosi zadowolenie do życia. Pozwala rozwinąć zdolności duchowe, szczególnie jasnowidzenie. Daje uspokojenie i wyrównanie energii.

Krzemień

Używany od prehistorii przez człowieka jako materiał do wyrobu narzędzi, broni i do krzesania ognia. Jego wpływ na psychikę zależy od rodzaju krzemienia z jakim ma się do czynienia Odmiany krzemieni i kamienie należące do grupy krzemianów:

Granat

Reguluje nadpobudliwość. Wzmacnia siłę woli i budzi odwagę. Działa negatywnie na romantyczność i namiętność, dlatego nie jest polecany zakochanym.

Howlit

Jego odmiana o barwie niebieskiej to turkmenit. Ma działanie odprężające.

Krzemień pasiasty

Łączy siły wody i ognia. Aktywizuje pierwotną energię organizmu, która pobudza jego zdolności samowyleczenia. Uwalnia endorfiny, zwane hormonami szczęścia. Odradza chęci do życia.

Lazuryt

Zwany też Lapis lazuli, wysoko ceniony przez wiele starożytnych kultur. o działaniu antydepresyjnym.

Opal

Jego noszenie jest źródłem dobrego samopoczucia i humoru. Dostarcza do organizmu pozytywną energię i przez to pobudza witalność, siłę i mądrość.

Selenit

Zwany też kamieniem księżycowym. Ma działanie uspokajające i wyrównujące. Wpływa pozytywnie na intuicję, trafność decyzji i strategię działania, dlatego polecany jest osobom odpowiedzialnym za podejmowanie ważnych decyzji.

Sodalit

Poprawia nastrój, humor, budzi zadowolenie i beztroskę (szczególnie pozytywne działanie nocą i podczas snu). Stymuluje logiczne myślenie i stabilizuje nadwrażliwość.

Szerl

Znany też jako turmalin czarny. Ustawia właściwą, harmonijną polaryzację energii w ciele. Oddala z organizmu negatywne energie chorobotwórcze. Daje inspirację (polecany naukowcom, artystom, wynalazcom i twórcom), wiarę w siebie i zadowolenie z życia.

Kwarc

Minerał ten i wyroby z niego znane są od początku epoki kamiennej (starszego paleolitu) aż do końca neolitu. Jego wpływ na psychikę zależy od odmiany lub rodzaju Odmiany:

Awenturyn

Dzięki niemu odzyskuje się spokój ducha, łatwiej jest się opanować, człowiek staje się bardziej cierpliwy i wyrozumiały. Delikatny kolor tego kryształu budzi wesołość i zadowolenie oraz pozytywnie nastawia do życia.

Cytryn

Dodaje pewności siebie i siły do realizacji zamierzonych celów. Warty jest uwagi przy leczeniu depresji.

Kryształ górski

Działa jako odpromiennik negatywnej energii. Budzi potencjał twórczy. Wzmacnia intuicję. Przywraca jasny i spokojny sen.

Kwarc dymny

Posiada właściwości łagodzące trudny okres odwykowy po odstawieniu używki lub w trakcie walki z uzależnieniem. Ma też właściwości antydepresyjne.

Kwarc różowy

Jest kamieniem „sercowym” – leczy dolegliwości serca zarówno w sensie fizycznym, jak i ułatwia pozyskanie i utrzymanie wzajemnego uczucia.

Kwarcowe sokole oko

Chroni przed złymi czarami i urokami ze strony wrogów, przed obmową i wszelkiego rodzaju nieszczęśliwymi wypadkami.

Meteoryt

Daje pewność siebie i umiejętność przewidywania. Ułatwia odróżnienie przyjaciół od wrogów.

Obsydian

Stosowany w rytuałach magicznych zapewniał „powrót na ziemię” tym, którzy zbyt bardzo oderwali się od rzeczywistości i zbyt daleko poszybowali w duchowe zaświaty.

Szafir

Pomaga w utrzymaniu jasnego rozumu oraz uwolnieniu serca od pożądań. Budzi i wzmacnia zdolności telepatyczne. Jest dobrym kamieniem do medytacji.

Bibliografia

  1. Sokołowski W., „Lecznicze właściwości kamieni”, broszurka dostępna na targach kamieni i minerałów, brak danych o wydawcy i wydaniu.
  2. Sokołowski W., „Kamienie szlachetne dla znaku zodiaku”, broszurka dostępna na targach kamieni i minerałów, brak danych o wydawcy i wydaniu.