Właściwości kamieni i minerałów

Wpływ kamieni szlachetnych i półszlachetnych na zdrowie i samopoczucie ludzkie był przedmiotem dyskusji przez setki, jeśli nie tysiące lat. Dziś powszechnie uznaje się ich co najwyżej dobroczynny wpływ uzupełniający i to zdecydowanie jako placebo niż faktycznego oddziaływania leczniczego. Leczeniem zajmuje się medycyna, a zastosowanie kamieni szlachetnych ma na celu jedynie ewentualne wzmocnienie terapii lekarskiej.

To drugi tego rodzaju tekst po artykule na temat leczniczych właściwości ziół i kwiatów.

Kamienie i minerały zostały podzielone na grupy według swoich właściwości chemicznych, geologicznych i mineralogicznych. Ich wpływ na zdrowie jest zbliżony w ramach grupy.

Beryl

Nazwa pochodzi od gr. berillos, co znaczy morska zieleń. Odmiany:

Akwamaryn

Błękitna odmiana berylu. Przyjemny kolor tego kamienia działa uspokajająco na oczy i leczy wzrok. Trzymanie przy policzku oddala nerwowe bóle zębów. Pomaga przy alergiach skórnych, dolegliwościach szyi i gardła (powinno się go nosić w postaci wisiorka lub często kłaść na szyi). Przy schorzeniach żołądka i wątroby działa rozkurczająco.

Szmaragd

Zielona odmiana berylu. Pomaga przy grypie, ucisku w żołądku, poprawia pamięć, bywa pomocny przy bólu głowy oraz ogólnie odżywia ciało. Może działać wzmacniająco na oczy i serce. Wpływa korzystnie przy leczeniu cukrzycy i może być użyty do wzmocnienia kręgosłupa. Uwalnia od napięć nerwowych i obniża wysokie ciśnienie krwi.

Bursztyn

To jeden z najstarszych i najdłużej znanych kamieni o właściwościach leczniczych. Stosuje się go przy dolegliwościach gardła i szyi, przy gorączce, bólu uszu i astmie.

Chalcedon

Leczy chrypkę i nadaje piękny ton głosowi. Polecany śpiewakom. Przy skaleczeniach przyspiesza zakrzepnięcie rany. Odmiany:

Agat

Uśmierza stany gorączkowe, dolegliwości żołądka, bóle głowy, łzawienie oczu i puchlinę wodną. Wzmacnia organy rozrodcze. Pomaga przy epilepsji i alkoholizmie, ale wówczas trzeba zadbać by wisiorek z kamieniem dotykał skóry, nie powinien więc być zbyt bardzo oprawiony w złoto, srebro lub innych metal szlachetny. Agat mszysty działa korzystnie na oczy. Dotykanie go uspokaja i wyrównuje energię. Przeciwdziała nerwowości.

Chryzopraz

Działa energetyzująco na zmęczone oczy, wzmacnia mózg.

Heliotrop

Nazywany „kamieniem krwi”, bo wpływa na nią korzystnie – przeciwdziała anemii, nadmiernemu krwawieniu menstruacyjnemu oraz ogólnie odtruwa krew. Skuteczny w leczeniu zakłóceń przepływu krwi przez serce. Może podnosić temperaturę ciała. Czyści wątrobę, nerki i śledzionę. Pomaga także w chorobach pęcherza. Działa skutecznie na zmysły – wzmacnia siłę wzroku i pomaga przy chorobach słuchu.

Jaspis

Wpływa korzystanie na tworzenie się czerwonych krwinek, wzmacnia zmysły słuchu i węchu. Działa korzystnie na organy rozrodcze, potencję i może być pomocy kobietom przy trudnym przebiegu ciąży.

Karneol

Czyści krew, wspomaga wypróżnianie się, obniża gorączkę i przynosi ulgę przy reumatyzmie oraz nerwobólach.

Onyks

Onyks pasiasty działa przeciwbólowo – znosi ból, opuchliznę i kolkę żołądkową. Jest też dobry na słuch. Czarny onyks wzmacnia kości, oczy i serce. Aktywizuję odbudowę krwi.

Chryzolit

Znany też jako oliwin lub forsteryt. Działa skutecznie przeciwko zatruciom alkoholowym. Czyści żołądek i jelita oraz pomaga przy wypróżnianiu się. Wzmacnia serce, odtruwa i regeneruje organizm.

Krzemień

Używany od prehistorii przez człowieka jako materiał do wyrobu narzędzi, broni i do krzesania ognia. Jego właściwości lecznicze zależą od rodzaju krzemienia z jakim ma się do czynienia Odmiany krzemieni i kamienie należące do grupy krzemianów:

Amazonit

Wzmacnia serce, koi bóle kręgosłupa, rozluźnia napięte mięśnie i uspokoja sen.

Chryzokola

Znosi napięcia w okolicach pleców i szyi. Leczy oparzenia i choroby tarczycy. Pomaga przy kobiecych napięciach menstruacyjnych i po porodzie.

Granat

Leczy reumatyzm, artretyzm i arteriosklerozę. Ciemnoczerwony granat aktywuje organy rozrodcze, reguluje krążenie krwi i pomaga przy anemii. Polecany przy wysokiej gorączce.

Howlit

Jego odmiana o barwie niebieskiej to turkmenit. Ma podobne właściwości lecznicze jak magnezyt. Lecz mogą one być odpowiednio wzmacniane lub łagodzone w zależności od naturalnej barwy kamienia.

Jadeit

Jest naturalnym medykamentem wspomagającym osoby chorujące na wysokie ciśnienie, dolegliwości serca i choroby układu krążenia oraz cukrzycę i choroby nerek. Powinien być noszony przez kobiety w ciąży. Wzmacnia system immunologiczny, znosi nerwowe napięcia i ułatwia zasypianie. Usuwa nadmierną potliwość i łagodzi skutki oparzenia słonecznego.

Lazuryt

Zwany też Lapis lazuli,  wysoko ceniony przez wiele starożytnych kultur. Czyści organizm, wpływa korzystnie na gardło, leczy zapalenia, nerwobóle, dolegliwości menstruacyjne i bóle głowy. Przeciwdziała wysokiemu ciśnieniu krwi, uspokaja, ułatwia zasypianie i leczy bezsenność. Był czasem stosowany w schorzeniach żołądka, chorobach mózgu i hemoroidach.

Opal

Ożywia i witalizuje całe ciało. Wyrównuje działanie obu półkul mózgowych, uspokaja nerwy. Poprawia jakość włosów i paznokci. Stosuje się go też w dolegliwościach podbrzusza, szczególnie w zaburzeniach wypróżniania się i do wzmocnienia nerek.

Rodonit

Stymuluje tarczycę. Działa korzystnie na centralny układ nerwowy. Odświeża zmęczone ciało i opóźnia proces starzenia się. Chroni drogi oddechowe i sprzyja zwiększaniu się objętości płuc, dlatego często stosowany w terenach wysokogórskich (ubogich w tlen) lub wśród nurków. Czasami stosowany jako pomoc w trudnościach z wypróżnianiem się.

Selenit

Znany też jako  księżycowy. Działa korzystnie na hormony i układ limfatyczny. Oddziałuje pozytywnie na podbrzusze, zwłaszcza jelita. Pomaga przy ciąży i porodzie, a także w przypadku dolegliwości menstruacyjnych. Lecznicze wibracje kamienia można stosować przy chorobach skórnych.

Sodalit

Działa odświeżająco i odmładzająco. Wzmacnia układ immunologiczny.

Sugilit

Działa korzystnie na układ immunologiczny i limfatyczny. Czyści pęcherz, wątrobę i stymuluje gruczoły hormonalne.

Szerl

Znany też jako turmalin czarny. Stosowany bywa pomocniczo w leczeniu układu wydalania oraz chorób dolnego odcinka przewodu pokarmowego.

Topaz

Leczy bóle głowy, reguluje procesy wydalania i działa leczniczo na kręgosłup. Pomaga przy bezsenności. Może być pomocniczo stosowany w leczeniu gruźlicy. Stymuluje działanie gruczołu szyszynki.

Kwarc

Minerał ten i wyroby z niego znane są od początku epoki kamiennej (starszego paleolitu) aż do końca neolitu. Jego właściwości lecznicze zależą od odmiany lub rodzaju Odmiany:

Awenturyn

Przynosi ulgę, wzmacnia serce i centralny układ nerwowy.

Cytryn

Pomaga przy kłopotach z wypróżnieniem, przy infekcjach nerek i pęcherza. Reguluje niewłaściwą przemianę materii.

Kryształ górski

Stosowany przy chorobach tarczycy i oczu. Na chore organy kładzie się  odpowiednio nagrzany na słońcu. Pomaga przy krwawieniach, biegunce i zawrotach głowy.

Kwarc dymny

Wpływa pozytywnie na płodność.

Kwarc różowy

Jest kamieniem „sercowym” – leczy dolegliwości serca zarówno w sensie fizycznym, jak i ułatwia pozyskanie i utrzymanie wzajemnego uczucia.

Kwarcowe bawole oko

Odnawia siły życiowe, pobudza do działania, może być stosowany jako wzmocnienie w leczeniu chorób przewlekłych. Pomocny bywa przy astmie, bronchicie, przeziębieniu, reumatyzmie i artretyzmie. Zmniejsza skurcze i bóle żołądka. Poprawia koncentrację uwagi.

Kwarcowe sokole oko

Pomaga przy chorobach wrzodowych, dwunastnicy i żylakach.

Meteoryt

Wzmacnia siły witalne całego organizmu. Silny w leczeniu bezpłodności oraz niemocy. Oczyszcza nerki, wątrobę, trzustkę oraz śledzionę.

Minerały żelaza

Występują w skorupie ziemskiej w ilości ok. 6%. Znane były już cywilizacjom starożytnym.

Hematyt

Używany do rekonwalescencji po chorobach. Pobudza tworzenie się czerwonych krwinek, wzmacnia ciało i ułatwia proces powrotu do zdrowia. Przeciwdziała upławom krwi, goi rany i zaognione wrzody.

Magnetyt

Pomocny przy reumatyzmie, złamaniu kości, zapaleniu płuc i dolegliwościom wątroby. Magnetyczne właściwości tego minerału wpływają pozytywnie na dolegliwości kręgosłupa. Ma też działanie oczyszczające krew i wspomagające regenerację komórek w ciele. Działa kojąco na opuchnięcia i nabrzmienia.

Markazyt

Jest pomocny przy chorobach gardła i płuc.

Piryt

Rozgrzewa ciało, leczy zapalenia dróg oddechowych.

Obsydian

Wzmacnia żołądek, jelita i mięśnie.

Produkty mórz

Koral

Działa pobudzająco na ośrodek seksualny, wzmacnia potencję i sprzyja płodności. Może też wzmacniać serce, układ krążenia i działać łagodząco na objawy anemii.

Perła

Zawierają duże ilości wapnia i dlatego są stosowane w chorobach wywołanych ich niedoborem (krzywica u dzieci, osteoporoza u dorosłych).

Tlenki glinu

Właściwie trójtlenek glinu (Al2O3) jest to nieorganiczny związek glinu występujący w dwóch odmianach polimorficznych Odmiany:

Rubin

Dobry do leczenia wszelkich chorób krwi – anemii, a także nadciśnienia.

Szafir

Jest skuteczny przy chorobach i dolegliwościach związanych z mózgiem

chorobach psychicznych, nerwowości i bezsenności. Wzmacnia centralny układ nerwowy. Leczy zapalenie oczu, astmę, pomocny bywa w leczeniu wrzodów żołądka.

Serpentyn

Znany również jako serpetynit. Ułatwia przepływ krwi przez organizm oraz oddawanie moczu, zwiększa produkcję i przepływ mleka u matek karmiących. Oczyszcza organizm z zatruć.

Turkus

Znany także jako kalait. Turkus jest swoistym indykatorem – ulega przebarwieniu, gdy noszący go jest chory lub zatruty. Stosuje się go w przypadku leczenia bólów głowy, oczu, wzmocnienia serca, płuc i gardła.

Węglany

Wzór ogólny MCO3, sole kwasu węglowego, dość rozpowszechnione w przyrodzie, odgrywają dużą rolę w życiu i gospodarce człowieka Odmiany:

Kalcyt

Leczenie chorób serca, stawów, wątroby i zębów. Stosowany jako przeciwdziałanie na łamliwość paznokci i rozdwajanie się włosów. Wzmacnia kości po złamaniach.

Magnezyt

Wzmacnia wątrobę, nerki i serce. Zalecany przy menopauzie i andropauzie. Leczy nieżyty żołądkowe i wpływa łagodząco na układ nerwowy.

Malachit

Leczy arteriosklerozę, reumatyzm, uspokaja nerwy i normalizuje pracę serca.

Rodochrozyt

Wzmacnia wzrok i nerki. Oddala senne koszmary, ułatwia zasypianie i daje łagodny sen.

Bibliografia

  1. Sokołowski W., „Lecznicze właściwości kamieni”, broszurka dostępna na targach kamieni i minerałów, brak danych o wydawcy i wydaniu.
  2. Sokołowski W., „Kamienie szlachetne dla znaku zodiaku”, broszurka dostępna na targach kamieni i minerałów, brak danych o wydawcy i wydaniu.