Praca i wiara w siebie wg. Pałkiewicza

Lipcowy numer magazynu PKP Intercity „W podróży” zawiera m.in. ciekawy wywiad z podróżnikiem, Jackiem Pałkiewiczem. A w nim dwa naprawdę fajne cytaty, które nie tylko nadają się na warsztat, do wykorzystania, ale również do życia codziennego, na przemyślenie.

Pierwszy z nich mówi o ciężkiej pracy:

Wszystko, co mam i co zdobyłem, to efekt ciężkiej pracy. Włożyłem w osiągnięcie tego mnóstwo potu. W Polsce często używa się słowa: „udało się”. Piłkarze mówią: „Udało się wygrać mecz”, na olimpiadzie w Londynie jeden z zawodników powiedział: „Udało się wejść do ćwierćfinału”. W ogóle tego nie rozumiem. Mnie się nic nie udało, wszystko jest wypracowane. Udać się może coś raz, może dwa. Ale na sukces trzeba po prostu zapracować.

Drugi zaś o godnym przegrywaniu i porażce bez wstydu:

W krytycznej chwili nie wolno zwątpić. Ważne, aby wierzyć w siebie, bo wiara czyni cuda. Przegrać i być pokonanym to nie to samo. Przegrywają ci, którzy nawet nie próbowali walczyć, a pokonani są ci, którym po prostu nie udało się osiągnąć celu. I taka porażka nie przynosi wstydu.

Cały wywiad, i inne ciekawe artykuły, we wspomnianym numerze (uwaga — serwery PKP Intercity nie rzucają na kolana i PDF otwiera się dość boleśnie wolno). Tutaj natomiast jest lista wszystkich wydanych do tej pory numerów magazynu PKP Intercity „W podróży”, wraz z nieograniczonym dostępem do wersji elektronicznych.